Mar 31, 2023
14962 Görüntüleme

2022 PTT Mektup Gönderimi ve Pul Maliyetleri

Yazar:

PTT Kargo ile eşya kapsayan gönderiler mektup olarak kabul edilmezler ve kargo işlemi görürler. Mektuplar, kayıtlı veya kayıtsız olarak postaya verilerek PTT mektup gönderimi hizmeti alınabilmektedir.

Fiziksel bir zemin üzerine yazılan, gönderici tarafından gönderi üzerinde yazılmış olan adrese sevk ve teslim edilmesi istenilen her şey mektup gönderisi olarak kabul edilir. Ayrıca mektupların zarf içinde olup olmamaları ya da zarfların açık ve kapalı olmaları da farketmemektedir.

PTT Kargo ile eşya kapsayan gönderiler mektup olarak kabul edilmezler ve kargo işlemi görürler. Mektuplar, kayıtlı veya kayıtsız olarak postaya verilerek PTT mektup gönderimi hizmeti alınabilmektedir.

PTT Pulları Ne Kadar?

2022 PTT Mektup Gönderimi ve Pul Maliyetleri

PTT pulları, anma pulu, resmi pul ve sürekli pul şeklinde ayrılmaktadır. PTT’nin resmi pulları uluslararası kabul gören bir değere sahiptir. Resmi bankacılık, resmi evrak ve kargo taşımacılığı dahi her işlemde PTT mektup gönderimi dahilinde bu pullar kullanılmaktadır. PTT pul siparişi için ödenmesi gereken fiyatlar; hizmet bedeli + gönderi türü ücretinin toplamı ile sipariş edilen pul miktarının çarpımı sonucu hesaplanmaktadır. Posta Çeki Hesabına ya da Şirketçe belirlenen banka hesabına ödenen ücretten sonra alınabilmektedir. En az 25 adet sipariş ile ortalama olarak tanesi 45 kuruş olan pul çeşitleri PTT’den satılmaktadır.

PTT Mektup Gönderim Maliyetleri

PTT mektup gönderimi ise oldukça hesaplı tarifeye sahiptir. PTT mektupları kayıtsız gönderimlerde yurtiçi 2.00 TL, yurtdışı ise 4.00 TL’den başlayan ücretler ile hesaplanmaktadır. Kayıtlı veya Taahhütlü olan mektup gönderimlerinde ise PTT bünyesinde;

  • Yurtiçi 6.50 TL,
  • Yurtdışı 16.50 TL’den başlayan ücretler söz konusudur.

20 gramdan 2000 grama kadar mektup ağırlıkları bu tarifeyle hesaplanırken sonraki her 100 gr için farklı maliyetler fiyata eklenmektedir. PTT Kargo hizmetlerine ve mektup ücretlerine ait tüm maliyetleri PTT’nin resmi web sayfasından hesaplama tablosuna girerek veya PTT şubelerine giderek tüm detaylarıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan PTT Yurtdışı Kargo: Güncel Gönderim Süresi ve Ücretleri başlıklı makalemizde PTT Kargo, PTT Kargo Takip ve PTT Kargo Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· ·
Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler 2022 PTT Mektup Gönderimi ve Pul Maliyetleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir