May 7, 2023
6395 Görüntüleme

PTT HGS Sayfasına Nasıl Üye Olunur?

Yazar:

Ulaştırma Bakanlığı ‘na bağlı olan Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Hızlı Geçiş Sistemi sayesinde; paralı otobanlar ve köprülerin çıkış noktalarındaki kuyrukların ve trafik yoğunluklarının önüne geçilmiş ve transit geçiş sağlanmıştır. Tabii ki bu durum vatandaşların oldukça beğenisini toplamıştır. Her ne kadar HGS konusunda bazı sıkıntılar olsa da; genel anlamda büyük bir memnuniyet vardır. Bu yazımızda sizlere HGS konusunda bilinmesi gerekenleri izah edecek ve PTT HGS sayfasına nasıl üye olunur anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak HGS başvurusuna değinelim.. HGS başvuru işlemi anlaşmalı bankalar ve PTT şubelerinden yapılmaktadır. Başvuru sırasında araç sahibinin başvuru yapması, yanında araç ruhsatı ve kimliğinin olması gerekmektedir. HGS başvuru ücret ise 35 Türk Lirasıdır. Bunun 5 TL ‘lik kısmı etiket bedeli olup, 30 TL ‘lik kısmı ise HGS bakiyenize yüklenecek bölümüdür. Yani kısacası 5 TL ‘ye HGS sahibi olmaktasınız.

HGS ‘nizde ne kadar kaldığını öğrenmek için yapmanız gereken HGS bakiye sorgulama işlemidir. Bunun için alternative yollar bulunmakla birlikte; yazımızın başında da belirttiğimiz üzere PTT HGS sayfasına üye olmak daha akıllıca olacaktır. Çünkü buradan daha birçok işlem yapılabilecektir.

PTT HGS Üye Olma İşlemi

PTT HGS sayfasına üye olmak için PTT ‘nin resmi internet sitesi www.ptt.gov.tr adresinden HGS bölümüne giriş yapıp buradan üye ol butonuna tıklamak gerekmektedir. Okuyucularımızın daha kolay ulaşabilmeleri için direkt link verelim. https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#login adresi üzerinden üyelik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu linke tıkladığınızda karşınıza çıkan ekrandan; önce TC kimlik numaranızı, daha sonra E – posta adresinizi, daha sonra şifrenizi ( 2 defa ) girip, son olarak güvenlik kodunu da işledikten sonra Üye Ol butonuna tıklayarak üyelik işleminizi tamamlamış olacaksınız. Daha sonra size gelen aktivasyon iletisinde gönderilen linke tıklayıp hesabınızı da aktifleştirmiş olacaksınız. Artık HGS müşteri hizmetlerine online giriş yapabileceksiniz.

Bu site üzerinden aynı zamanda HGS geçiş ihlali sorgulama işlemi de yapılabilmektedir. Bunun için de https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf#violation linkine tıklayıp, açılan sitede araç plakanızı girip ve hemen altındaki çubuğu sağa kaydırdığınızda sorgulamanızı yapmış olacaksınız. Şunu hatırlatalım son birkaç gün içerisindeki HGS ihlalleriniz burada gözükmeyebilir. Onun için 4 – 5 gün sonra yapacağınız sorgulamalar daha sağlıklı olacaktır. Ancak HGS ihlali yaptıktan sonra 15 günü kesinlikle geçirmeyin. Çünkü bu durumda cezalı duruma düşecek, yapmış olduğunuz ihlal bedelinin 10 katı kadar cezaya maruz kalabileceksiniz. Onun için çok uzatmadan ihlal sorgulaması yaparak HGS müracaatı yapmak en güzeli olacaktır. Hatta hatta bunu beklemenize bile gerek yoktur. HGS geçiş ihlali sonrası hemen HGS çıkarttırmanız daha uygun olacaktır.

HGS konusunda öğrenmek istediğiniz diğer konular için PTT ‘nin HGS sayfasında bulunan sıkça sorulan sorulara göz atabilirsiniz. Bu konuda da okuyucularımıza kolaylık olması için direkt link verelim https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/bosCSC/hgs.jsf linkinden sol altta Sıkça Sorulan Sorular bölümüne girmeniz yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan PTT Bank Emekli Maaşı Taşıma ve Sorgulama başlıklı makalemizde PTT Bank, PTT Emekli Kredisi ve PTT Kredileri hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
Kaynak:
PTT Kredisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir