Ağu 8, 2020
19387 Görüntüleme

PTT Kargo Bekleme Süresi Kaç Gün?

Yazar:

PTT Kargo Bekleme Süresi en çok merak edilenler arasında bulunuyor. Bazense vatandaşlar kargo takip sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Detaylar yazımızda…

PTT Kargo Bekleme Süresi en çok merak edilenler arasında bulunuyor. Bazense vatandaşlar kargo takip sorunu ile karşı karşıya kalabiliyor. Detaylar yazımızda…

PTT Kargo, Türkiye’nin posta örgütü olarak bilinen en köklü şirketi Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafından kurulmuş bir kamu kurumdur. Son 10 yıldır Türkiye genelinde kaliteli hizmet sağlayan PTT kargo, hem Türkiye sınırları içerisinde, hem de dünya genelinde kargo taşımacılığı gerçekleştirilebilmektedir.

PTT Kargom Nerde?

PTT kargo aracılığı ile herhangi bir paket ya da kargo gönderimi gerçekleştiren tüketiciler ya da kendi adına herhangi bir kargo gönderilen alıcılar, kargonun nerede olduğunu, ne zaman yola çıktığını ve bunun gibi ödemeler hakkında gerekli bilgi, PTT kargo tarafından sunulan gönderi takibi hizmeti sayesinde öğrenilebilmektedir.

PTT kargo aracılığı ile paket alacak ya da paket gönderecek olan tüketiciler için, kargoya ait olan bir barkod numarası verilmektedir. Söz konusu bu barkod numarası sayesinde tüketiciler kargosunun nerede olduğunu öğrenebilmektedir.

Adına gönderilen ya da kendi gönderdiği kargonun nerede olduğunu öğrenmek isteyen tüketiciler, PTT’nin resmi web sitesine giriş yaparak “Gönderi Takibi” uygulamasını kullanması gerekmektedir. Bahsi geçen uygulamaya barkod numarası ve ekranda yazan güvenlik kodu doğru bir şekilde girildiğinde, kargonun nerede olduğuna dair bilgiye erişim sağlanabilmektedir.

Ayrıca PTT kargo, tüketicilerin kargo durumunu öğrenebilmesi için e-devlet üzerinden de hizmet vermektedir.

PTT Kargo Takip Sorunu ve Bekleme Süresi

Kargosunun nerede olduğu hakkında bilgi edinebilmek için gönderi takibinde bulunan bir tüketici ara sıra PTT kargo takip sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Söz konusu bu PTT kargo takip sorunu ile karşılaşıldığında, tüketicinin müşteri hizmetlerini arayarak sorununun giderilmesini talep etmesi gerekmektedir.

PTT Kargo Bekleme Süresi Kaç Gün?

İlgili yönetmeliğe göre, geldiği alıcıya haber kağıdı ya da çeşitli iletişim kanalları ile haber verilen gönderiler ve yurt dışı kolileri, haber verildiği günü takip eden gün itibari ile alınmak üzere PTT iş yeri adresliler de içine olmak üzere 30 gün PTT kargo bekleme süresi mevcuttur. Yurt dışı APG kargolarda ise PTT kargo bekleme süresi 7gün kadardır. Gönderici ya da alıcının talebi doğrultusunda söz konusu bu sürenin uzatılabileceği gibi kısaltılabilmesi de mümkündür.

Bir önceki yazımız olan PTT Yurtdışı Kargo: Güncel Gönderim Süresi ve Ücretleri başlıklı makalemizde PTT Kargo, PTT Kargo Takip ve PTT Kargo Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
·
Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler PTT Kargo Bekleme Süresi Kaç Gün?

 • benim ptt kargom (il goc idaresinden) 2gundur geldi ama ben yurt disindayim, ve postaneye geri dondu, aceba bir ya iki ay icinder bekleme vakti var mi postanede, yoksa hemen il goc idaresiye iade ediyorsunuz? (kurban bayramda tatil mi?)
  tesekkur ederim

  Mojgan Faraghi 10 Ağustos 2019 13:08 Cevapla
 • 2 seferdir instagram üzerinden alışveriş yapıyorum. Adreste yoktunuz bahanesiyle kargomu gidip almak durumunda kalıyorum. Madem adrese bırakamayacaksınız kapatın kardeşim kargo bölümünü çalıştırmayın.

  Filiz Atik 13 Kasım 2019 20:56 Cevapla
 • Pingback: PTT Kargo Kapıda Ödeme Şartları - PTT Kredim

 • Pingback: PTT Kargo Bekleme Süresi Uzatma Nasıl Yapılır? - PTT Kredim

 • Yurt dışından gelen kargo aynı gün içerisinde adres tespiti yapılamadığından dolayı iade işlemi yapılmıştır denip iade torbasına konup gönderiliyor 1 gün sonra ptt keşan şubesine gidip teslim almak istedim ama yukarıda bahsettiğim işlem yapıldığından kargoyu alamadım ptt müdürüne kargonun ilk iade şubesinden geri gelmesi için başvuruda bulundum şu an bekliyorum.

  1 ay sürede çin den gelen kargo yerinde teslim edilemiyor.
  Dağıtım yapan çalışanın işini ne kadar doğru yaptığı [email protected]

  Tüm adres bilgileri yanlış olsa bile telefon numarası aranıp bilgi bile verilmiyor

  Lütfen bilgi verirmisiniz ptt genel mid.lüğüne kadar yazması sonuç alamazsam dava bile açmayı düşünüyorum. Teşekkürler

  Hüsnü çakaloğlu 8 Ocak 2020 19:32 Cevapla
 • Pingback: PTT Kargo Elime Ulaşmadı, Ne Yapmam Lazım? - PTT Kredim

 • Bir şubeden başka bir şubeye gönderilmesini talep edebiliyormuyuz

  Esra 16 Şubat 2020 19:04 Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir