May 26, 2023
8458 Görüntüleme

PTT Kargo Gönderi Takip Nasıl Yapılır?

Yazar:

PTT Kargo Gönderi Takip, E-Devlet PTT Kargo Gönderi Takip, Online, İnternetten Takip, Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Kargo Sorgulama, PTT Kargo!

PTT kargo, yaklaşık olarak 10 senedir Türkiye’de hizmet vermekte olan bir kargo şirketidir. Türkiye sınırları içerisinde lojistik hizmet sunduğu gibi, yurt dışına da kargo ulaştıran PTT kargo, sektörde öncü isimlerden biri haline gelmiştir. PTT Gönderi takip ve yöntemlerini herkes merak eder. Yurt içi kargo gönderimlerinde kişiler kargo fiyatları yerine kargonun zarar görmede, en hızlı şekilde gönderilmesini önemserler. Bunun içinde internetten kargo takibi yapılabilen kargo firmaları en çok tercih edilenler arasındadır. PTT Kargo da bunlardan biridir. Türkiye’nin en köklü ve en çok tercih edilen kargo firmalarından biri olan PTT’de kargonun nasıl gönderileceği, kargonun fiyatlandırma listesi ve gönderi takiplerinin nasıl yapılacaklarına dair detayları için…

PTT Kargo Nasıl Gönderilir?

PTT kargo aracılığı ile kargo göndermek oldukça kolay bir işlemdir. Kargo gönderimi esnasında gönderici tarafından talep edilen bir takım bilgiler mevcuttur. Söz konusu bu bilgiler alıcının adı, soyası, adresi, telefon numarası gibi kimlik ve iletişim bilgileridir. Bunun ile beraber PTT kargo ile kargo gönderimi esnasın ayrıca göndericinin de isim, soy isim, adres ve telefon bilgisi gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu bu bilgilere, gönderi alıcıya ulaşmadığı ya da gönderi ile alakalı herhangi bir teknik problem gibi bir problem meydana geldiği takdirde gerekli olacaktır. Ayrıca alıcının adreste olmaması durumunda telefonla aranarak kargonun geldiği ve hangi şube olduğu gibi bilgileri vermek ya da kargonun alınmaması durumunda gönderen kişiyi bilgilendirmek için söz konusu bu bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

PTT kargo ile kargo gönderiminde gerekli bu bilgilerin verilmesinin ardından, eğer gönderi ücretini gönderici ödeyecekse, şirket tarafından talep edilen ücretin ödenmesi gerekmektedir. Fakat gönderi ücretini alıcı ödeyecekse, bu durumunda göndericinin şirket yetkililerine ücreti alıcının ödeyeceğini bildirmesi gerekmektedir.

PTT Kargo Kaç TL?

PTT kargo ile kargo gönderilirken ödenmesi gereken ücret, kargonun türüne ve ağırlığına göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; bir kilograma kadar olan kargolarda PTT’ye teslim halinde 11,75 TL, yurt içi için 11,75 TL, adreste teslim için 16,75 TL ödeme yapmak gerekmektedir. Buna göre PTT kargo ücreti hakkında kesin bilgi alabilmek için, şirket tarafından müşterilerine sunulan fiyat sorgulama aracını kullanılabilmektedir.

PTT Kargo Gönderi Takip Nasıl Yapılır?

PTT Kargo gönderi takip işlemini gerçekleştirebilmek bir hayli kolaydır. PTT kargo aracılığı ile yapılan gönderiler adına, alıcılara ve göndericilere bir barkod numarası verilmektedir. Söz konusu bu barkod numarası ile PTT kargonun resmi web sitesi üzerinden “Gönderi Takip” uygulamasına giriş yaparak kargonun hangi tarihte nerede olduğunu, hangi tarihte teslim edileceğini ve bunun gibi bilgileri öğrenebilmek mümkündür. Ayrıca PTT kargo müşteri hizmetlerini arayarak PTT kargo takip işlemi gerçekleştirilebilmekte ve gönderinin durumu hakkında bilgi edinebilmektedir.

İnternetten PTT Kargo takip işlemi için yukarıdaki fotoğrafta bulunan barkod numarası ve güvenlik kodunun girilmesi zorunludur. Barkod numarası size verilen belgelerde bulunmaktadır. Güvenlik kodu ise sayfayı her yenilediğinizde değişmektedir.

Müşteri hizmetlerini arayarak PTT Kargo gönderi takip işlemini yapabilirsiniz. PTT Müşteri Hizmetleri numarası yazımızdan detaylı bilgiyi edinebilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizi sorununuzu sorarak ilgili temsilciye yönlendirecek ve birkaç dakika içerisinde gönderi takip işlemini yapmış olacaksınız.

En sık karşılaşılan durum ise evde yokken kargonun eve gelmesi durumudur. Böyle bir durumda kargonuz tekrardan merkeze gönderilir. Barkod numarası ile sorgulama yaparak kargonuzun ne zaman geldiği, eve ne zaman geldiklerini, hangi merkeze getirildiğini ve benzeri gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

PTT Kargo ve PTT Bank kamu kurumu olduğu için PTT Kargo Gönderi Takip e-devlet hesabından d yapılabilmektedir. E-Devlet PTT gönderi takip için sisteme kişisel bilgileriniz ile giriş yapmalısınız. Eşyanızın, özel belgelerinizin ya da mektuplarınızın şuanda nerede olduğuna dair tüm bilgileri öğrenebilirsiniz. E-Devlete giriş yaptıktan sonra sistemde PTT Genel Müdürlüğü için oluşturulan sayfayı bulmanız gerekmektedir. PTT Kargo panelini seçmeniz ve ekranda bulunan barkod numarası ve takip numarası ile sorgulamanızı yapabilirsiniz. Ancak sizden yine güvenlik kodu istenecektir ve bu kod ekranı yenilemeniz durumda güvenliğiniz için değişecektir. Bu nedenle tek seferde kodu girmenizi tavsiye ederiz.

E-Devletten PTT Kargo Takip

E-Devletten PTT kargo takibi ile kargonuzun nerede olduğu alıcıya ulaşıp ulaşmadığı, size gelip gelmediği, yolda mı, teslim alındı mı, bugün mü teslim edilecek gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

PTT Takip işlemleri için çağrı merkezlerinden internete, e-devletten uygulamalara kadar çeşitli yöntemler bulunur. Şuan herkeste kesinlikle olan cep telefonları için de çözüm yolu düşünülmüştür. PTT tarafından vatandaşlara ücretsiz uygulama sunuluyor. Bu uygulama sayesinde de hem kargo işlemleri hem diğer PTT hizmetlerinden yararlanmanız mümkün. Bunun için bilgisayar üzerinden siteye giriş yapmanız gerekmiyor. Telefonlara PTT uygulaması yüklenip, kargo gönderi takip işlemleri çok daha hızlı yapılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan PTT Personel Alımı Başvuru ve Şartları başlıklı makalemizde PTT, PTT İş Başvurusu ve PTT Kargo hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· ·
Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler PTT Kargo Gönderi Takip Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir