May 14, 2023
12715 Görüntüleme

PTT Kargo Hesaplama

Yazar:

PTT Kargo Hesaplama, İnternetten PTT Kargo Hesaplama, PTT Kargo Fiyat Tarifeleri, PTT Kargo Fiyat Sorgulama ve Öğrenme, Yurtiçi ve Yurtdışı PTT Kargo!

Posta ve Telgraf Teşkilatı, yani kısa adı ile PTT, Türkiye’deki ilk ve tek posta örgütü olarak tanımlanmaktadır. PTT kargo da, verilen lojistik hizmetlerden biridir. 2008 yılı itibari ile tüm Türkiye geneline hizmet vermeye başlan PTT kargo, yurt içi ve yurt dışı kargo hizmetleri ile vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışmalar yürütmektedir. Merak ettiniz PTT Kargo hesaplama detaylarından önce kargo ücretlendirmelerinin hesaplamalara nasıl yansıdığı bilgileri yer almaktadır. Bu bilgileri okumayıp, hızlıca hesaplamaya geçebilirsiniz.

PTT yurt içi kargo hizmetleri kapsamında sunulan çeşitli özel hizmetler de mevcuttur. Ödeme şartlı, PTT iş yerinde teslim, ücreti alıcıdan teslim, alma değerli, değer konulmuş/sigortalı, kontrollü teslim, gidiş dönüş, alıcının kendisine teslim, adresten alma ve telefonla bilgilendirme gibi hizmetler, özel hizmetler kapsamında yer almaktadır.

Ayrıca PTT kargo, kitap taşıma kampanyası ve aile dostu kampanyası gibi çeşitli kampanyalar ile sosyal amaçlı hizmetler de sağlamaktadır.

PTT Kargo Ücretleri Türkiye

PTT kargo ücretleri, yurt içi – yurt dışı, kargo türü, ağırlığın ve özel (ek) hizmetler gibi etkenlerden ötürü değişiklik göstermektedir. Örneğin; PTT kargo ücretleri şehir içinde 2 bin gramdan (ya da DESİ) 3 bin grama kadar olan kargolarda PTT’ye teslim edildiğinde 7 TL’dir. Adresten teslim edildiğinde ise 8,5 TL gibi bir ücret alınmaktadır. 3 bin gramın üzerinde olan tüm kargolarda, her bir kilogram ve kesir başında 0,40 TL, PTT’ye teslim edildiğinde 0,80 TL, adresten teslim edildiğinde ise 0,80 TL ödeme yapılmaktadır.

PTT kurye gönderilerinde ise ücretlendirmeler, bin grama kadar olan paketlerde içi 5 TL, şehir dışı PTT’ye teslimde 5 TL, adresten teslimde ise 7 TL olarak uygulanmaktadır. Bin gram ile 2 bin gram arasındaki paketlerde ise şehir içi 6,5 TL, şehir dışı PTT’ye teslimlerde 6,5 TL ve adresten teslimlerde ise 8 TL gibi bir ücret alınmaktadır.

PTT Kargo Fiyat Sorgulama

PTT kargo fiyat sorgulama işlemi, PTT’nin resmi web sitesi üzerinden gerçekleştirilebilen bir işlemdir. PTT aracılığı ile bir kargo gönderiminde bulunacak olan bir birey, ödeyeceği ücret hakkında bilgi sahibi olabilmek için PTT kargo fiyat sorgulama işlemi gerçekleştirmektedir.

PTT üzerinden kargo gönderimlerinde uygulanan fiyatların öğrenilebilmesi için PTT’nin resmi web sitesine girerek gönderi ücreti hizmetlerine giriş yapması ve göndereceği kargonun özelliklerini seçmesi gerekmektedir. Böylelikle ödemesi gereken fiyat hakkında bilgi edinebilecektir. Bunun için PTT Gönderi Ücretleri Öğrenme sayfasına gidebilirsiniz. Detaylı bilgi;

PTT Kargo Hesaplama sayfasında sizden kargonuzun ağırlığı, eni, boyu, yükseklik ve desi bilgileri istenecek. Bunun sonucunda da PTT Kargo fiyatı çıkacak. Kargo hesaplama PTT web sitesinden hızlı yapılabilmekte. Bunun için şirketin uygulaması telefona yüklenebilir. Menüde bulunan PTT Kargo hesaplama kısmından yine aynı işlemler yapılabilir.

Hesaplama işleminde kargoya ait diğer bilgileri de girmeniz gerekiyor. Bunların biri kargonun normal mi hızlı mı olacağı. Hızlı kargo gönderimlerinde ek ücretler isteniyor. Eğer kargonun gönderildiğine dair bilgi almak istiyorsanız bunu işaretlemeniz gerekiyor. Hem telefonla hem de mail’le bilgi almak istiyorsanız kesinlikle belirtmelisiniz. Aynı zamanda kargonun alıcıya mı adresten teslim mi yoksa sadece merkeze teslim mi olacağını da belirtmeniz gerekli.

Kargo gönderdiğiniz ödemeyi siz yapmak zorunda da değilsiniz. Bu durumda ücreti alıcıdan ödeme yöntemini seçebilir, PTT Kargo hesaplama maliyetlerini düşürebilirsiniz. Kargonuzun kaybolması, zarar görmesi gibi durumları için sigortalattırabilirsiniz. Bu durumda kargo sigorta bedeli ödemeniz gerekmekte ve maliyet yükselmekte.

PTT Kargo Hesaplama

PTT kargo hesaplama işlemi, PTT üzerinden kargo gönderimi gerçekleştirecek olan bireyler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda 2 yöntem bulunur. PTT kargo hesaplama için birincisi  bireyin resmi web sitesine giriş yapması ve gönderi ücreti hesaplaması yapması. İkincisi ise PTT Kargo’ya müracaat etmesi gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan PTT Yurtdışı Kargo: Güncel Gönderim Süresi ve Ücretleri başlıklı makalemizde PTT Kargo, PTT Kargo Takip ve PTT Kargo Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
·
Kaynak:
PTT Kargo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir