May 3, 2023
8075 Görüntüleme

PTT Kargo Hizmetleri (TÜMÜ)

Yazar:

PTT kargo, Türkiye’nin en önemli posta teşkilatı olan PTT tarafından kurulmuş ve yaklaşık olarak 10 senedir lojistik sektöründe hizmet veren bir kurumdur. PTT kargo hizmetleri bu alanda vatandaşlar için yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli olanaklar sağlamaktadır.

PTT kargo, Türkiye’nin en önemli posta teşkilatı olan PTT tarafından kurulmuş ve yaklaşık olarak 10 senedir lojistik sektöründe hizmet veren bir kurumdur. PTT kargo hizmetleri bu alanda vatandaşlar için yurt içi ve yurt dışı olmak üzere çeşitli olanaklar sağlamaktadır.

PTT Kargo Hizmetleri

PTT kargo, Türkiye’nin her bir köşesinde gönderi taşımacılığı yaptığı gibi, Türkiye sınırları dışında da dünyanın pek çok noktasına gönderi ulaşımı sağlamaktadır. Bu kapsamda PTT kargo hizmetleri hem yurt içi, hem de yurt dışı olmak üzere çeşitlilik sağlamaktadır.

PTT kargo tarafından verilen lojistik hizmetleri, posta kargosu, kargo ve özel hizmetler olmak üzere 3’e ayrılmaktadır. Posta kargosu, genel olarak haberleşme niteliğine sahip olan yazıların yer aldığı, en çok 30 kg ya da 300 desimetreküp hacimli her türlü maddenin dahil olduğu gönderilere verilen addır.

Kargo, haberleşme niteliği taşımayan, 30 kilogram ağırlık ya da 300 desimetreküp hacim üzerinden olan gönderilere denmektedir.

PTT kargo hizmetlerinin bir diğeri olan özel hizmetler ise; ödeme şartlı, PTT işyerinde teslim, ücreti alıcıdan teslim, alma haberleri, değer konulmuş/sigortalı, gidiş dönüş, kontrollü teslim, telefonla bilgilendirme, adresten alma ve alıcının kendisine teslim şeklinde değişiklik göstermektedir.

PTT Kargo Kitap Kampanyası ve Gönderme Ücreti

PTT kargo lojistik hizmetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk alanında da bir çeşit hizmet sağlamaktadır. PTT kargo hizmetleri arasında pek duyulmayan kampanyalardan biri kitap kampanyasıdır. PTT kargo herkes okusun diye yüzde 50 indirim kampanyası uygulamaktadır. Ticari olan kitapların dışında 1 kilograma kadar olan kitap gönderimlerinden 3 TL gibi bir ücret alınmaktadır. 1 kilogram ile 30 kilogram arasında olan kitap gönderilerinde yüzde 50 indirim, 30 kilogram üzerinde olan kitap gönderilerinde ise yüzde 30 indirimli bir şekilde ücret alınmaktadır.

Söz konusu olan bu kampanya, vatandaşların birbirlerine göndereceği kitaplar ve varış adresi okul olan kitap gönderileri için geçerli olan bu kampanyada, gönderiye konu olan kitapların ticari amaçlı olmaması gerekmektedir.

PTTCell Tarifeleri

PTT, yalnız lojistik alanında değil, ayrıca posta, banka ve iletişim (gsm) alanında da hizmet vermektedir. Hayata geçirilen operatör PTTCell ile de hizmet sağlayan PTT, faturalı ve faturasız olmak üzere çeşitli tarifler sunmaktadır. PTTCell Ailem, PTTCell Yıldızlı 10 GB, PTTCell Mini 1 GB, Gel Teskere Tarifesi gibi pek çok faturalı tarifelerin yanı sıra, Bereket Tarifesi ve Faturasız tarife gibi faturasız tarifeler de sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan PTT Kargo Çalışma Saatleri ve Günleri başlıklı makalemizde PTT ve PTT Kargo hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
·
Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler PTT Kargo Hizmetleri (TÜMÜ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir