Haz 1, 2023
12510 Görüntüleme

PTT Kredi Notu Sorgulama

Yazar:

PTT’den maaş alan kişilerin 84 yaş ve altında olmaları, emekli maaşlarının yarısının da kredi ödemelerini karşılayabiliyor olması gerekmektedir.

Türkiye’de emekli olan kişilerin en çok kredi başvurusunda bulundukları kurumlardan biri de PTT’dir. PTT’den kredi almanın pek çok şartı bulunmaktadır. Bunlar maaşı ne kadar olduğu, maaşın PTT’den alınıp alınmaması, kredi notu ve benzeri gibidir kriterlerdir. PTT Kredi Notu Sorgulama işlemi ile banka kredi notu sorgulama işlemi arasında fark yoktur.

PTT Kredi Notu Sorgulama

İlk olarak PTT Kredisi Başvuru şartlarını inceleyelim. PTT’den maaş alan kişilerin 84 yaş ve altında olmaları, emekli maaşlarının yarısının da kredi ödemelerini karşılayabiliyor olması gerekmektedir. PTT’de maaş almayan kişilerin ise aynı şartlara ek olarak gelirlerini belgeleyebilmeleri gerekmektedir.

PTT kredisi iç bir diğer önemli unsur ise kredi notudur. Aslında bu sadece PTT kredisi için değil, tüm bankaların tüm kredi türleri için önemlidir. Kredi notu düşük olan bir kişi hem banka hem de PTT gözünden bakıldığı zaman güvenilir olmayan grupta yer almaktadır. Kredi notunu düşüren etkenler ise; öncesindeki kredi ödemelerin zamanında yapılmaması, ödemelerin eksik yapılması, ödemelerin birkaç ay aksama gibi… Benzer şeyler kredi kartı ödemeleri için de geçerlidir.

Kredi Notları ve Krediye Etkisi

PTT Kredi Notu Sorgulama işlemi için findeks kredi notundan yapılabilinmektedir. Kredi notu 1 ile 699 arasında olan kişiler her zaman en riskli grupta bulunurlar. En riskli grup ise kredi çıkma ihtimalinin en düşük olduğu gruptur. Bu durumda mevduat hesabının açılması, düzenli olarak ödeme yapılması, elektrik, su, doğalgaz ya da telefon gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı verilmesi yapılması gerekenler arasında yer alacaktır. Böylelikle banka ve PTT gözünde güvenirlik ile kredi notu artar.

700 ile 1099 arasında kredi notu olan kişiler ise orta riskli grupta bulunurlar. Yani kredi çıkma ihtimali düşüktür. Bu durumda da kredi notunu yükseltmek için çalışmalarda bulunulması gerekmektedir.

1100 ile 1499 arasında kredi notu olan kişiler ise az riskli grupta olurlar. Kredi çıkma ihtimali bu kez gelire bağlı olarak değişiklik gösterir. Geliri 2.000 TL olan bir kişinin aylık kredi ödemesi en fazla 1.000 TL olabilir. Buna bağlı olarak da ödeme planı düzenlenir, verilecek en fazla kredi tutarı hesaplanır.
1500 ile 1699 arasında kredi notu olan kişiler iyi grupta bulunurlar. Kredi çıkma ihtimali yüksektir.

1700 ve üzeri kredi notu olanlara ise kesin olarak kredi çıkacak gözü ile bakılması normaldir.

Bir önceki yazımız olan PTT Ev Hanımlarına Kredi İmkanı başlıklı makalemizde PTT, PTT Kredileri ve PTT Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· · ·
Kaynak:
PTT Kredisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir