May 28, 2023
8465 Görüntüleme

PTT Kredi Veriyor mu?

Yazar:

PTT hem kendi kurumundan maaş alan hem de maaş almayanlar bazı şartlarda kredi imkanı sağlıyor. Aranan şartlar ise hem kişilere hem de bankalara göre değişiklik gösteriyor.

Türkiye’de yaşayan emekli kişilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alan PTT Kredi Veriyor mu? Maaşımı PTT’den alıyorum, kredi alabilir miyim ya da PTT kredisinde hangi şartlar aranıyor. Şimdi bunları anlatacağız.

PTT Kredi Veriyor mu?

PTT hem kendi kurumundan maaş alan hem de maaş almayanlar bazı şartlarda kredi imkanı sağlıyor. Aranan şartlar ise hem kişilere hem de bankalara göre değişiklik gösteriyor. Yani PTT Kredi Veriyor mu? Sorusunun cevabı evet. PTT’nin anlaşmalı olduğu bankalar bulunuyor.

Maaşını PTT’den Alanlar için PTT Kredisi

Maaşını PTT’den alanlara özel düzenlenen kredi kampanyası buluyor. Kişilerin PTT kredisi başvurusu esnasında nüfus cüzdanlarını ya da T.C. kimlik numaralarının yazılı olduğu kimlik kartlarını yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Vekaletname ile PTT Kredisi başvurusu gerçekleşmiyor.

PTT Emeklilerinin kredi başvurularında daha uygun faizli ihtiyaç kredisi imkanı tanınıyor. Ancak maaşını PTT’den almayan kişilerin banka şubesine kredi başvurusu yapması ile PTT’ye kredi başvurusu yapması arasında fark bulunmuyor.

Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra ilgili bankanın kredi evraklarının eksiksiz olarak doldurulması gerekiyor. Kredi değerlendirmesini PTT değil, banka yapıyor. Kredinin onaylanıp onaylanmadığını ise PTT müşteriye iletiyor. Diğer evraklar ve kredinin müşteriye verilme işlemlerini de PTT üstleniyor. Yani PTT sadece burada bir aracı oluyor.

PTT Kredisi Masrafları

Kredi işlemleri sırasında kredi tutarlarından kesilen masraflar ise bankalar tarafından temin ediliyor. Kişilerin kredi dosya masraflarını ödemeleri gerekiyor. Ek olarak da sigorta yapılması zorunlu oluyor. Kredi sigortalarının hesaplamaları ise kişilerden kişilere, bankalardan bankalara, kampanyadan kampanyaya göre değişiklik gösteriyor.

PTT Kredisi cayma işlemleri de PTT şubelerinden yapılmamaktadır. Eğer bireyler kredi almaktan vazgeçerlerse PTT şubelerine değil, ilgili bankaya gitmeleri ve taleplerini iletmeleri gerekiyor. PTT bu durumun sorumluluğunu almıyor.

Bir önceki yazımız olan PTT Kredisi Nedir? başlıklı makalemizde PTT, PTT Kredileri ve PTT Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· · ·
Kaynak:
PTT Kredisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir