May 28, 2023
8892 Görüntüleme

PTT Kredisi Nasıl Alabilirim?

Yazar:

PTT üzerinden kredi verilen kişiler genel olarak PTT’den emekli olan kişilerdir. Ancak bu kesin olmayıp, PTT’den emekli maaşını almayanlar da PTT kredisi alabilirler.

PTT üzerinden kredi verilen kişiler genel olarak PTT’den emekli olan kişilerdir. Ancak bu kesin olmayıp, PTT’den emekli maaşını almayanlar da PTT kredisi alabilirler. Türkiye’de PTT’den kredi almak için maaşın oradan alınması gibi bir şart bulunuyor algısı bulunur. Böyle bir şart yoktur. Bu durumda da PTT Kredisi Nasıl Alabilirim? Sorusu akla gelir.

PTT Kredisi Nasıl Alabilirim?

PTT Kredisi nasıl alabilirim diyen bir kişi eğer emekli maaşını PTT’den alıyorsa direkt şubeye gidip başvurusunu gerçekleştirebilir. Ancak PTT’den maaş almayan emeklilere kredi için ise kişilerin gelir belgelerini getirmeleri gerekmektedir. Gelir belgesi olmayan kişiler hem PTT hem de bankalar kredi vermemektedir.

PTT’den kredi almak için yaş kriteri bulunmaktadır. Bu kriter 84’tür. Yani 85, 86, 87 ve sonraki yaşlarda olan kişiler PTT kredisi kullanamazlar. Ancak bazen PTT’nin anlaşmalı olduğu bankaların koydukları kriterler de bulunmaktadır. Örneğin TEB PTT kredisi başvurusunda kişilerin 70 ve altı yaşta olması gerekmektedir.

PTT’den kredi almak için bir diğer önemli unsur ise gelirdir. İster maaş PTT’den alınsın ister alınmasın gelirin yeterli olması gerekmektedir. Aylık 1.000 TL maaşı olan bir kişinin aylık kredi ödemesi 500 TL’den fazla olamaz. Benzer şekilde aylık 5.000 TL maaşı olan bir kişinin aylık kredi ödemesi 2.500 TL’den fazla olamaz. Yani aylık kredi ödemesinin maaşın yarısından fazla olmaması gerekir. Bu durumda da her talep edilen kredi tutarı her zaman onaylanmaz.

Maaşını PTT’den almayan kişilerin ise gelir belgelerini getirmeleri gerekmektedir. Maaş hangi bankadan alınıyorsa o bankadan emekli hesap cüzdanı temin edilmelidir. Çalışan kişilerin ise maaş bordrolarını getirmeleri gerekmektedir.

PTT kredisi almak için önemli olan bir konu ise kredi notudur. Kredi notu yüksek olan her zaman kredi alabilirken, düşük olanlar ise ya kredi alamazlar ya da kişi özelinde şartlar aranır.

Bir önceki yazımız olan PTT Ev Hanımlarına Kredi İmkanı başlıklı makalemizde PTT, PTT Kredileri ve PTT Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· · ·
Kaynak:
PTT Kredisi

Görüşler PTT Kredisi Nasıl Alabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir