Haz 8, 2023
8826 Görüntüleme

PTT Kredisini Kimler Alabiliyor?

Yazar:

PTT aracılığı ile sadece emekli kişiler kredi kullanabiliyor gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Sadece PTT emeklisi kişiler PTT’den kredi alabilir demek çok yanlıştır.

PTT aracılığı ile sadece emekli kişiler kredi kullanabiliyor gibi bir algı olsa da bu yanlıştır. Sadece PTT emeklisi kişiler PTT’den kredi alabilir demek çok yanlıştır. PTT kredisini kimler alabiliyor?

PTT Kredisini Kimler Alabiliyor?

PTT kredisini sadece PTT’den emekli olan kişiler almıyor. PTT’den emekli olan ya da olmayan, PTT çalışanları, PTT personelleri, diğer kamu ve özel sektör çalışanları, 18 yaşından gün alan herkes PTT kredisi kullanabiliyor.

Ancak PTT emeklisi ile PTT çalışanlarına özel kredi avantajları olabiliyor. Bu yanlış değildir. Daha uygun faiz oranları ya da ödeme kolaylıklarından yararlanmak için maaşların PTT’ye taşınması doğru bir yöntem olur.

PTT’den emekli olmayan, PTT’den emekli maaşı almayan kişilerin bankaya kredi başvurusu yapması ile PTT’ye kredi başvurusu yapması arasında bir fark olmuyor. Bu da bir gerçektir. Tabi ki PTT kredisi başvurusu yapılabilir. Ancak diğer kredilerden farkı olmaz. PTT’de yaş kriteri, gelir durumu daha esnek tutulabilirken, diğer bankalarda bu olmaz.

Yaş Kriteri!

PTT’den kredi alabilmek için yaşınızın 84 ve altında olması gerekmektedir. Ancak 85, 86 ve 87 yaşında olan kişiler de banka kriterleri çerçevesinde kredi alabilir. Ama vade süresi 48 olmaz. Vade ile yaşı toplamının 48’i geçmemesi gerekir. Yani 85 yaşında olan bir kişi için en fazla 3 yıl vadeli, 86 yaşında olan bir kişi için en fazla 2 yıl vadeli, 87 yaşında olan bir kişi için ise en fazla 1 yıl vadeli ödeme planı düzenlenir.

Gelir Belgesi ve Gelir Durumu!

Diğer önemli unsur ise gelir durumudur. Talep edilen kredi ile gelir durumunun doğru orantılı olması gerekir. PTT Kredisini Kimler Alabiliyor? Sorusunda 1.000 TL maaşlısı da 5.000 TL maaşlısı da kredi alabiliyor diyebiliriz. Ancak herkes aynı kredi tutarını alamaz.

Aylık kredi ödeme tutarının aylık alınan maaşın yarısında fazla olmaması gerekir. Bu yasa tarafından belirlenmiştir. 1.000 Türk Lirası maaşı olan bir vatandaşın kredi taksidi en fazla 500 Türk Lirası olabilir. 5 bin Türk Lirası geliri olan bir vatandaşın aylık kredi taksidi ise en fazla 2 bin 500 Türk Lirası olabilir. Bu kapsamda da vade süresi ile faiz hesaplamasında alınabilinecek maksimum kredi tutarı hesaplanır.

Bir önceki yazımız olan PTT Ev Hanımlarına Kredi İmkanı başlıklı makalemizde PTT, PTT Kredileri ve PTT Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

PTT Kredim Etiketleri:
· · ·
Kaynak:
PTT Kredisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir