May 30, 2023
7537 Görüntüleme

PTT Memur ve Personel Alımı: PTT Çalışan Alıyor Mu?

Yazar:

PTT personel alımı için başvuran adayların görev yapmak istedikleri pozisyona göre farklı niteliklere sahip olması gereklidir.

PTT personel alımı için başvuran adayların görev yapmak istedikleri pozisyona göre farklı niteliklere sahip olması gereklidir.

Gişe veya büro görevlisi olmak için başvuruda bulunanlardan istenen ilk şart en az dört yıllık bir fakülteden mezun olma şartıdır. Bunun için ise YÖK tarafından denkliği kabul edilen ve yurt dışındaki fakültelerden de mezun olmak yeterlidir. Sağlık raporunun yanı sıra KPSS P3 puanının en az 70 olduğu bir sınav sonuç belgesi de gereklidir. PTT memur alımı için bu şartlar değişkenlik de gösterebilmektedir.

PTT İş Başvurusu

PTT Memur ve Personel Alımı: PTT Çalışan Alıyor Mu?

PTT iş başvurusu ile burada işe girmek isteyenler PTT’nin resmi web sayfasından ve çeşitli kaynaklardan bu ilanları takip edebilirler. KPSS puanına göre alınan adaylar yazılı sınava alındıktan sonra başarılı kişilerin sözlü sınava davet edildiği de bilinmelidir.

PTT personel alımı ile sözlü sınava çağrılan kişiler ile gerçekleştiren mülakattan sonra adaylara duyuru yapılmaktadır. Asil olarak PTT’ye yerleşen adayların sözlü sınav sonuçlarının ilanından itibaren on beş gün içerisinde kurumdan istenen resmi belgelerle birlikte atamalarının yapılacağı ilgili PTT Başmüdürlüğü’ne ve İnsan Kaynakları Birimine müracaat ederek atamalarını yaptırmaları gereklidir. Bu süreçte bu işlemleri tamamlayanların ise atamaları yapılmamaktadır.

PTT Memur Alımı KPSS Puanı

PTT iş başvurusu yapan adayların öncelikle KPSS’den en az 70 puan alması şarttır. Ayrıca herhangi bir cezai ehliyetine ait bir suç kaydının olmaması, sağlık raporunun olması, dağıtıcı kadrosu için gerekli ehliyetlere sahip olması ve erkeklerde 168 kadınlarda da 160 boy şartının sağlanması gereklidir. KPSS puanının yanı sıra sözlü ve yazılı mülakatlarda da başarılı olmak ve KPSS’de yüksek puanlar almış olmak sıralamada öne geçmeyi ve PTT memur alımı aşamasında avantajlı olmayı sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan PTT Yurtdışı Kargo: Güncel Gönderim Süresi ve Ücretleri başlıklı makalemizde PTT Kargo, PTT Kargo Takip ve PTT Kargo Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler PTT Memur ve Personel Alımı: PTT Çalışan Alıyor Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir