Haz 10, 2023
7274 Görüntüleme

PTT Personel Alımı Başvuru ve Şartları

Yazar:

vMevcut dönemde de 5 bin kişilik personel alımı gerçekleştireceğini duyuran PTT, yoğun talep toplamasından dolayı başvuru süresini uzatmıştır.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ya da kısa adı ile PTT, Türkiye’de kurulmuş olan ilk posta örgütü olarak bilinmektedir. Türkiye’de uzun yıllardır gerek posta, gerek kargo, gerekse de cep telefonu operatörü çeşitli alanlarda hem lojistik, hem de iletişim hizmetleri sağlayan kuruluş, ihtiyaç duyduğu dönemlerde PTT personel alımı gerçekleştirmektedir.

Mevcut dönemde de 5 bin kişilik personel alımı gerçekleştireceğini duyuran PTT, yoğun talep toplamasından dolayı başvuru süresini uzatmıştır.

PTT Personel Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 5 bin kişilik PTT personel alımı yapılacağını duyurmasının akabinde 115 bin 431 civarında başvuru alındığını, ancak ücretini yatırıp şartları taşımasına rağmen yoğunluktan dolayı kaydını tamamlayamayan adayların mağdur olmaması adına başvuru süresinin uzatıldığını açıklamıştı. Peki,  PTT personel alımı başvurusu nasıl yapılır?

PTT personel alımı başvurusu öncelikle PTT’nin resmi web sitesi üzerinden ve ik.ptt.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Adaylar bahsi geçen bu internet siteleri üzerinden çalışmak istedikleri pozisyon adına düzenlenecek olan yazılı sınavlardan yalnızca biri için başvuruda bulunabilmektedir. Avukat, Gişe ve Büro Görevlisi, Tekniker, Mimar, Mühendis ve Postacı pozisyonları için başvuru tarihinden itibaren MERNİS adresinin bulunduğu şehre başvuru yapabilmektedir.

Bu şekilde sınav başvurusunda bulunan adaylar ayrıca 60 TL olarak belirlenen sınav ücretini herhangi bir PTT şubesinden ya da ATM’sinden T. C. kimlik numarasına yatırmaktadır. PTT personel alımı şartlarını taşıyan her aday böylelikle başvuru işlemini gerçekleştirmiş olacaktır.

PTT Personel Alımı Şartları

PTT personel alımı şartları; PTT’nin yurt dışında istihdam edilecek olan personelleri dışında Türk olmak, 18 yaşını doldurmuş fakat 35 yaşından gün almamış olmak, kamu haklarında yasaklı bulunmamak, kanunda belirtilen çeşitli suçlardan ötürü mahkum olmamak, yurt içi ve dışında sürekli görevde olmasına mani olacak bir durum olmamak, diğer hiçbir kuruluşa karşı zaruri hizmet sorumluluğu olmamak, atanılacak pozisyon için gerekli öğrenimi tamamlamış ve diplomasını almış olmak, emekli olmamak, disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak, güvenli soruşturmasını başarı ile tamamlamak, yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaktır. Bahsi geçen bu şartlar genel olurken, ayrıca PTT personel alımı şartlarında bir takım özel şartlar da belirtilmiştir.

Başvuru esnasında yalnızca bir sınava ve ile müracaat edilmesi gerekmektedir. Birden fazla başvurular geçersiz sayılmaktadır. Gişe ve Büro Görevlisi pozisyonları için yazılı sınavın yanında ayrıca müşteri ilişkileri odaklı bir Psikometrik inceleme gerçekleştirilmekte ve başarı ile tamamlayanların ataması gerçekleştirilmektedir. Ayrıca mesleki olarak avukat, mühendis, tekniker gibi diğer pozisyonlar için her bir meslek grubuna özel şartlar da aranmaktadır.

PTT Personel Alımı Ne Zaman?

2020 yılı için açıklanan 5 bin kişilik personel alımı 14 Mayıs ile 18 Mayıs tarihleri arasında toplanmıştır. Fakat yoğun talep nedeniyle süre uzatımına gidilen başvuru süreci 23 Mayıs saat 23:59 itibari ile son bulmuştur. Yapılan başvurular neticesinde personel alımları ihtiyaç duyulduğu üzere en geç 1 sene içerisinde gerçekleştirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pttcell Tarifeleri Faturalı-Faturasız başlıklı makalemizde PTT, PTT Kargo ve PTTcell hakkında bilgiler verilmektedir. Aynı zamanda PTT Kredileri hakkında bildiklerinizi ve merak ettiklerinizi aşağıda yer alan yorum kutusu vasıtasıyla bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak:
PTT Kargo

Görüşler PTT Personel Alımı Başvuru ve Şartları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir